اکسچنج 98

اکسچنج 98 سیستم تمام خودکار خرید و فروش پول های الکترونیک ازرهای دیجیتال با پشتیبانی 24 ساعته و خدمات رسالی سریع خرید و فروش کلیه پول های الکترونیک مختلف

 • پی پال
 • پرفکت مانی
 • وبمانی
 • اسکریل
 • و کلیه ارزهای دیجیتال
برای ورود به پرتال خدمات مشتریان اکسچنج 98 اینجا کلیک کنید.

از آنجا که پیام رسان تلگرام جزو محبوب ترین اپلیکیشن ها و برنامه های پیام رسانی در میان کاربران ایرانی است، در نتیجه بسیاری از افراد اخبار و حواشی پیرامون آن را دنبال کرده و شاید اخباری را در خصوص نسخه بلاکچین تلگرام شنیده باشند. اما بلاکچین در تلگرام چه نقشی خواهد داشت و چرا این همه دنبال کننده دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا توضیحات بیشتری را در خصوص بلاکچین تلگرام ارائه داده و ویژگی های احتمالی این شبکه را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

بلاکچین چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در رابطه با شبکه بلاکچین تلگرام گفتگو کنیم، بهتر است مفهوم بلاکچین را به صورت خلاصه و فارغ از پیچیدگی های تخصصی آن، به زبانی بسیار ساده تعریف کنیم. بلاکچین که در لاتین به صورت Blockchain نوشته می شود، به معنی “زنجیره بلوکی” می باشد که در واقع یک نوع فناوری ارتباطی و محاسباتی جدید بوده که می تواند تحولاتی را در دنیای امروزی فناوری اطلاعات، ایجاد کند.

اساس فناوری بلاکچین روی محاسبات غیر متمرکز و یا توزیع شده استوار است. در این فناوری ما نیاز به یک مرجع قانون گذار و یا یک نهاد مرکزی نداریم تا صحت داده های انتقال یافته در شبکه را تایید کنند و این خود اعضای شبکه هستند که این کار را انجام می دهند.

به عبارت ساده تر در سیستم های متمرکز، ما همیشه یک نهاد مرکزی و یا یک سرور را در نظر می گیریم که اطلاعات روی آن ذخیره شده و هر کاربری که به قسمتی از این اطلاعات بخواهد دسترسی پیدا کند، باید به نهاد مرکزی یا سرور درخواست ارسال کرده و سرور پس از تایید هویت کاربر، این اطلاعات را در اختیار او قرار دهد.

اما در سیستم های غیر متمرکز، این نهاد مرکزی یا سرور دیگر وجود ندارد و اعضای شبکه، خودشان عملیات ارسال و تایید هویت کاربران را انجام می دهند. به این ترتیب هنگامی که کاربری درخواست قسمتی از اطلاعات را می کند این اطلاعات از تمام اعضای درون شبکه جمع آوری شده و به کاربر ارسال می شود. به همین ترتیب اگر بخواهد تغییری در شبکه ایجاد کند و یا چیز جدیدی به آن اضافه کند، باید تمامی گره های شبکه آن را تایید کنند.

به این ترتیب بسیاری از مشکلاتی که در ارتباطات امروزی سیستم های متمرکز وجود دارند، توسط بلاکچین رفع خواهند شد و چون این سیستم ها با افزایش تعداد گره ها و اعضا، عملکرد قدرتمندتری را از خود نشان می دهند، در نتیجه بحث مقیاس پذیری در آن ها بسیار ساده تر رفع خواهد شد.

شبکه های غیر متمرکز
شبکه های غیر متمرکز برای ایجاد ارتباط میان گره های خود، نیازی به حضور سیستم های مرکزی و نظارت کننده ندارند.

بلاکچین تلگرام چیست؟

حال که با مفهوم کلی بلاکچین آشنا شدیم، می توانیم در خصوص بلاکچین تلگرام نیز گفتگو کرده و ویژگی های این فناوری را در شرکت تلگرام بیان کنیم.

اصولا در کشور ما زمانی بحث تلگرام بلاکچین مورد توجه قرار گرفت که زمزمه های فیلترینگ این شبکه اجتماعی به گوش رسید و پس از آن به طور رسمی تلگرام فیلتر شد و از دسترس خارج گردید. در این زمان شایعات زیادی در خصوص تلگرام بلاکچین ایجاد شد که این شایعات به این قضیه ختم می شد که نسخه بلاکچین تلگرام، باعث می شود تا عملا بحث فیلترینگ این شبکه منتفی شده و دیگر فیلترینگ روی آن اثر نکند.

اما این شایعات پایه و اساس علمی نداشته و اصولا فناوری بلاکچینی که در تلگرام قرار است به کار گرفته شود، ربطی به فیلترینگ یا عدم فیلترینگ آن نخواهد داشت. تلگرام به دنبال استفاده از فناوری بلاکچین در زیر ساخت های ارتباطی و مالی خود است و به این ترتیب با استفاده از این فناوری، می تواند حرکتی جدید را به سمت اهداف خود آغاز کند.

در واقع شبکه بلاکچین تلگرام که با عبارت TON شناخته شده و مخفف عبارت “Telegram Open Network” به معنی “شبکه باز تلگرام” می باشد، باعث می شود تا این شرکت بتواند در مسیر ارائه ارزهای دیجیتال، ارائه پلتفرم محاسباتی و ارتباطی مبتنی بر بلاکچین و بحث اپلیکیشن های غیر متمرکز پیش روی کند که به نظر می رسد تلگرام بیشتر روی زمینه مالی و سپس اپلیکیشن های غیر متمرکز بلاکچین کار خواهد کرد.

TON Telegram
شبکه بلاکچین تلگرام با عنوان TON شناخته می شود.

ویژگی های بلاکچین تلگرام

شبکه TON تلگرام دارای ویژگی های مختلفی خواهد بود که در ادامه تعدادی از امکاناتی که با استفاده از این شبکه مد نظر تلگرام می باشد، بیان شده اند. تلگرام با معرفی شبکه بلاکچین خود، به دنبال ارائه یک ارز رمزپایه یا دیجیتال نیز هست که پیش از این، آن را گرام (Gram) نامیده است.

این ارز رمزپایه در واقع بخش مهمی از فعالیت های مالی تلگرام را پوشش خواهد داد و به این ترتیب باعث می شود تا بسیاری از تراکنش های مالی در طول شبکه تلگرام، با استفاده از این ارز انجام شود. در واقع برای دنبال کنندگان اخبار ارزهای دیجیتال باید بگوییم که شبکه تلگرام همچون شبکه بلاکچین اتریوم خواهد بود که می تواند بستری برای فعالیت دیگر شبکه ها، ارزها و اپلیکیشن های غیر متمرکز باشد.

تمامی این موارد باعث شده تا بلاکچین تلگرام از اهمیت ویژه ای در میان سایر شبکه های بلاکچین برخوردار شود و از آنجا که اپلیکیشن پیام رسانی تلگرام از محبوبیت و شهرت خوبی برخوردار است، با اینکه هنوز شبکه بلاکچین آن معرفی نشده است، اما از پیش زمینه خوبی برخوردار باشد.

ارز دیجیتال گرام
یکی از اهداف اصلی ارائه بلاکچین تلگرام، معرفی ارز دیجیتال گرام می باشد.

این پیش زمینه خوب باعث شد تا در سال گذشته در جریان یک ICO، بسیاری از توکن های ارز دیجیتال تلگرام به ارزش تقریبی 1.7 میلیارد دلار پیش خرید شود و سرمایه هنگفتی را به تلگرام برساند. اما به طور کلی شبکه بلاکچین تلگرام اهداف زیر را دنبال خواهد کرد.

 • طراحی معماری چند بلاکچینی
 • ارائه شبکه همتا به همتا به صورت کامل
 • ذخیره سازی توزیع شده
 • لایه های سرویس دهی طرف سوم
 • ارائه پلتفرم ریز پرداختی
 • ارائه پروکسی های مربوط به شبکه
 • DHT
 • DNS
 • طراحی یک شبکه کاملا مقیاس پذیر و سریع
 • ایجاد نوع جدیدی از ارزهای رمزنگاری شده
 • ارائه بستر برای اپلیکیشن های غیر متمرکز
 • ارائه بستر ارتباطی سریع و غیر متمرکز برای شبکه های اجتماعی و برنامه های پیام رسانی، خصوصا تلگرام به صورت پیشفرض
 • ارائه ارز دیجیتال “گرم”

با توجه به موارد فوق تقریبا می توان دریافت که دلیل محبوبیت زیاد شبکه بلاکچین تلگرام چیست و چرا این شبکه اینقدر شهرت پیدا کرده و بسیاری از افراد به منتظر ارائه و معرفی این شبکه هستند.

بلاکچین تلگرام
طبق پیشبینی ها احتمالا قبل از پایان سال 2019 بلاکچین تلگرام عرضه خواهد شد.

تاریخ ارائه شبکه بلاکچین تلگرام

اما در خصوص زمان ارائه شبکه بلاکچین تلگرام هنوز هیچ منبع موثقی تاریخ دقیقی برای آن ارائه نکرده است و همین موضوع باعث شده تا گمانه زنی ها و شایعات پیرامون این قضیه بسیار زیاد باشد.

طبق آخرین نظراتی که از صفحات رسمی تلگرام و مدیر ارشد آن یعنی پاول دورف بدست آمده، می توان چنین انتظار داشت که این شبکه حداکثر تا قبل از پایان سال 2019 به جهانیان معرفی خواهد شد و ما در همین سال جاری، شاهد ارائه آن از سوی تلگرام خواهیم بود.

اما برخی دیگر از منابع، تاریخ های نزدیک ترین را نیز برای این اتفاق عنوان کرده اند که از جمله آن ها می توان به تاریخ اکتبر 2019 اشاره داشت که عنوان شده است 31 اکتبر 2019 تاریخ سر رسید مهلت سرمایه گذاران شبکه TON تلگرام می باشد و حداکثر تا این تاریخ باید تلگرام نسخه شبکه بلاکچین خود را ارائه کند.

اما تاریخ دقیق ارائه این شبکه هنوز مشخص نشده است و با توجه به همکاری های اخیر تلگرام با شرکت هایی نظیر وایرکارت و دیگر شرکت ها که اخیرا صورت گرفته، بنظر می رسد به زمان ارائه این شبکه در حال نزدیک شدن هستیم.