اکسچنج 98

اکسچنج 98 سیستم تمام خودکار خرید و فروش پول های الکترونیک ازرهای دیجیتال با پشتیبانی 24 ساعته و خدمات رسالی سریع خرید و فروش کلیه پول های الکترونیک مختلف

  • پی پال
  • پرفکت مانی
  • وبمانی
  • اسکریل
  • و کلیه ارزهای دیجیتال
برای ورود به پرتال خدمات مشتریان اکسچنج 98 اینجا کلیک کنید.

یکبار مصرف شدن رمز دوم کارت های بانکی از ابتدای آذرماه پارسال (1397) آغاز شده و رمزهای ثابت از خرداد ماه امسال (1398) حذف می شوند. ناصر حکیمی معاون فناوری های نوین بانک مرکزی ارائه این رمزها را با هدف کاهش جرایم مالی اعلام کرده و تاکید داشته که این مساله هزینه ای برای مردم نخواهد داشت.

یکی از راه هایی که کلاه برداران اینترنتی برای سوء استفاده از قربانیان مالی خود انتخاب می کنند، استفاده از دانش کم افراد و دست یابی به رمز اینترنتی کارت های بانکی است که افراد با دریافت آن از بانک ها می توانند نسبت به نقل و انتقالات مالی اینترنتی اقدام کنند.

پس از این که شما  کارت عابر بانک خود را از بانک دریافت می کنید با مراجعه به خود پرداز می توانید برای آن رمز دوم انتخاب کنید که این رمز حداقل باید پنج عدد باشد.  این رمز برای همه خرید های اینترنتی و یا خرید شارژ و پرداخت قبض استفاده می شود و در واقع برای هر کار اینترنتی که شما با کارت عابر بانک خود دارید از این بخش استفاده می کنید. بنابراین اگر این رمز لو می رفت و یا کلاهبرداری می توانست به آن دست پیدا کند، به راحتی قادر بود تا از کارت شما پول برداشت کند.

برای حل این مشکل که رمز دوم شما به راحتی در اختیار دیگران قرار نگیرد و حتی اگر قرار گیرد، دیگر هیچ اعتباری برای استفاده و خالی کردن حساب شما نداشته باشد، رمز دوم یکبار مصرف بهترین راه حل است.

از این به بعد اگر بخواهید از کارت خود به کارت دیگری پول انتقال دهید و یا خرید اینترنتی انجام دهید و یا قبض و شارژ بخرید باید از رمز دوم یک بار مصرف استفاده کنید.

رمز دوم یکبار مصرف چیست؟

رمز دوم یکبار مصرف

رمز دوم یکبار مصرف جایگزین رمز دوم ثابت یا ایستا است و حداقل ۷ رقم دارد و فقط برای یک تراکنش می توانید از آن استفاده کنید و اگر بیش از ۶۰ ثانیه از آن بگذرد و یا یک تراکنش با آن انجام دهید باید رمز جدیدی را از بانک دریافت کنید.

با این حال ممکن است برخی فکر کنند که دریافت این نوع رمز دوم می تواند خریدهای آنها را با اختلال مواجه کند. اما به این نکته باید توجه داشته باشید که قرار نیست برای هر بار دریافت رمز دوم به یک عابر بانک مراجعه کنید و از این طریق رمز دوم خود را دریافت کنید. بلکه بانک برای هر بار استفاده شما از رمز دوم یا از طریق پیامک، یا از طریق اپلیکیشن های بانکی به شما یک رمز موقت می دهد که می توانید از آن به عنوان رمز دوم استفاده کنید، اما به دلیل ایمنی و جلوگیری از کلاهبرداری توسط کارت شما، این رمز تنها تا ۶۰ ثانیه قابل استفاده است و اگر در این ۶۰ ثانیه استفاده نشود خود به خود از بین می رود، بنابراین دیگر هیچ کلاهبرداری نمی تواند با استفاده از آن حساب شما را خالی کند.

تکنولوژی مورد استفاده در رمز دوم یکبار مصرف

تکنولوژی رمز دوم

در تکنولوژی رمز یک بار مصرف، از طریق کارت و با دستگاهی که بانک به مشتریان می دهد، یک رمز عبور برای انجام هر تراکنش برای کاربر تولید می شود. رمزهای یکبار مصرفی که در این تراکنش ها استفاده می شوند، بر مبنای الگوریتم هایی که در دستگاه مشتری و سرورهای مربوطه تعریف شده اند، تولید می گردند. این رمزها شامل انواع گوناگونی مانند time-base، response challenge و … می شوند.

در رمزنگاری OTP از استانداردهای بسیار بالایی استفاده می شود و در نتیجه استفاده از این روش امنیت بسیار بالایی را برای کاربران به همراه خواهد داشت. برنامه نویسان هر چقدر هم که نکات امنیتی در برنامه نویسی در مورد سرورها را در نظر داشته باشند، باز هم نخواهند توانست کنترل صد در صدی بر امنیت قسمت مربوط به کاربر داشته باشند چرا که در این روش محدودیت های بسیاری برای دسترسی دیگران، از جانب مرورگرها در نظر گرفته شده است.

نحوه دریافت رمز دوم یکبار مصرف

نحوه دریافت رمز

متاسفانه، بانک های کشور هر کدام روشی خاص را برای فعال سازی و استفاده از رمز دوم یکبار مصرف انتخاب و به مشتریان خود اعلام کردند که باعث آشفتگی بازار و مردم شده است.

تجارت و ملی

بانک‌هایی مانند بانک تجارت و ملی با عرضه اپلیکیشن های مجزایی به نام های همراز و ۶۰، از مردم درخواست کردند این اپ ها را نصب کرده و برای دریافت رمز دوم یک بار مصرف از آن استفاده کنند.

سرمایه

برخی دیگر از بانک ها مانند بانک سرمایه با ارسال پیامک برای مشتریان، از ایشان درخواست کرده به شعب بانک مراجعه کرده و برنامه رمز ساز سرمایه (ویژه ساخت رمزهای دوم یکبار مصرف) را فعال نمایند.

پاسارگاد

بانک‌ پاسارگار با انتشار راهنمایی روی سایت خود (www.bpi.ir) از مشتریان خواسته در اپلیکیشن همراه بانک و اینترنت بانک خود، امکان استفاده از رمز دوم یک بار مصرف را فعال کنند. همین طور، طریقه استفاده از رمز یکبار مصرف هم توضیح داده شده است.

صادرات

بانک صادرات کد دستوری USSD را برای رمز دوم یکبار مصرف مشتریانش در نظر گرفته است. اگر کارت بانک صادرات دارید، می توانید برای دریافت رمز یکبار مصرف بانک صادرات، کد دستوری #۷۱۹* را شماره گیری کنید. با انتخاب گزینه پنجم که به رمز یکبار مصرف مربوط است، سامانه از شما شماره کارت می خواهد. بعد از وارد کردن شماره کارت باید یک اسم چهار کارکتری به دلخواه خودتان برای کارت انتخاب کنید. بعد از انتخاب نام کارت، نوبت به تعیین رمز برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات می رسد. بعد از این که رمز را وارد کنید رمز دوم یکبار مصرف برای شما فعال می شود.

سامان

بانک سامان برای ارائه رمز یکبار مصرف سراغ اپلیکیشن رمزینه رفته که پیش از این برای ورود به بانک داری الکترونیک بانک سامان کاربرد داشت. حالا دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک سامان در کنار رمز یکبار مصرف نت بانک سامان قرار گرفته و هر دو از اپلیکیشن رمزینه قابل دسترسی هستند. آن طور که بانک سامان اعلام کرده، برای فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف بانک سامان باید دست کم یک بار به یکی از شعب بانک سامان مراجعه کنید و برای فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف درخواست بدهید. پس بهتر است پیش از مراجعه به بانک این اپلیکیشن را دانلود کرده و بر گوشی خود نصب نمایید.

ملت

برای فعال کردن رمز دوم یک بار مصرف بانک ملت می‌توانید با مراجعه به یکی از خود پرداز‌های این بانک، رمز دوم پویا را فعال کنید. با این کار یک شماره سریال به شما پیامک می شود که همان کد فعال سازی اپلیکیشن رمز نگار بانک ملت است. قدم بعدی دانلود اپلیکیشن رمز نگار بانک ملت از طریق این سایت است. بعد از فعال کردن اپلیکیشن رمز نگار با کد فعال سازی که به شما پیامک شد، می توانید رمز‌های کارت خود را مدیریت کنید.

دیگر بانک ها

برخی بانک ها مانند بانک شهر، مسکن هنوز روش فعال سازی و استفاده از رمز یکبار مصرف را اعلام نکرده اند ولی می گویند تا اول خرداد ماه این سیستم راه اندازی می شود و مشتریان نباید نگران امور بانکی غیر کارتی خود باشند.

تهیه رمز دوم یکبار مصرف رایگان است!

فریب تبلیغات و کلاهبرداری هایی که از شما بابت فعال کردن رمز دوم یکبار مصرف پول می خواهند را نخورید، چرا که این فرآیند هیچ گونه هزینه ای ندارد و برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیست و این مسئله کاملا رایگان است. بانک ها نیز بابت این مسئله هیچ کارمزدی را از مشتری های خود دریافت نخواهند کرد.

با وجود این تدابیر که برای امنیت سیتسم مالی کشور اندیشیده می شود، برخی افراد هنوز معتقد هستند که دنیای ارزهای دیجیتال از امنیت بسیار بیشتری برخوردار است، اما با وجود روش های مختلف هک ارزهای دیجیتال، در امنیت کامل این نوع ارز نیز شک بسیار است.