اکسچنج 98

اکسچنج 98 سیستم تمام خودکار خرید و فروش پول های الکترونیک ازرهای دیجیتال با پشتیبانی 24 ساعته و خدمات رسالی سریع خرید و فروش کلیه پول های الکترونیک مختلف

  • پی پال
  • پرفکت مانی
  • وبمانی
  • اسکریل
  • و کلیه ارزهای دیجیتال
برای ورود به پرتال خدمات مشتریان اکسچنج 98 اینجا کلیک کنید.

اگر برای سرمایه گذاری و تبدیل شدن به یک سرمایه گذار آماده هستید، و یا فردی را می شناسید که می خواهد به این کار روی بیاورد و شما قرار است به او مشاوره بدهید، باید بدانید که تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال چیست و چگونه کار می کند، چرا که در میان سرمایه گذاران، تحلیل فاندامنتال به عنوان سنگ بنای سرمایه گذاری شناخته می شود.

به بیان دیگر، اگر از تحلیل بنیادی استفاده نمی کنید و همواره از استفاده از آن سر باز میزده اید، پس انگار اصلا سرمایه گذاری نکرده اید. در این مقاله یک معرفی جامع از تحلیل فاندامنتال ارائه می دهیم، و نحوه کار و کارآیی و مفید بودن آن در معاملات را توضیح می دهیم.

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی چیست

تحلیل فاندامنتال روشی برای ارزیابی و محاسبه اعداد و آمار است، تا بتوان از این طریق ارزش واقعی هر سکیوریتی خاص را به دست آورد. این تحلیل در راه سنجیدن اقتصاد مرتبط و دیگر عوامل مختلفی که ممکن است بر قیمت تاثیر داشته باشند عمل می کند.

فردی که تحلیل را انجام می دهد، این کار را با مطالعه هر چیزی که ممکن است از هر راهی بر ارزش سکیوریتی تاثیر گذار باشد انجام می دهد. عمواملی که در این روش مورد توجه قرار می گیرند، جزئیات اقتصادی و شرایط صنعتی، همراه با شرایط مالی و مدیریت شرکت هستند.

اگر بخواهید این نوع تحلیل را انجام دهید، به یک ارزش کمی دست پیدا می کنید، که به شما به عنوان یک سرمایه گذار، در مقایسه قیمت فعلی سکیوریتی مورد نظرتان، و فهم این که آیا این سکیوریتی کمتر یا بیشتر از حد معمول ارزش گذاری شده است، کمک خواهد کرد. به این صورت متوجه می شوید که چه زمانی باید سرمایه گذاری و خرید کنید، و چه زمانی بفروشید یا دست نگه دارید.

تمامی این اطلاعات را می توان با مطالعه هر عامل کوچکی که بر ارزش تاثیر داشته باشد به دست آورد، مثل شرایط مدیریتی و اقتصادی شرکت، وضعیت صنعتی، و شرایط کلی اقتصادی. به بیان دیگر، این تحلیل برای ایجاد یک ارزش خاص، که بتوان آن را با قیمت فعلی در بازار مقایسه کرد، طراحی شده است، تا سرمایه گذاران بتوانند زمان مناسب برای کسب سود از خرید یا فروش سکیوریتی را متوجه شوند.

نحوه عملکرد تحلیل فاندامنتال

نحوه عملکرد تحلیل فاندامنتال

تحلیل بنیادی در مسیر جمع آوری و مطالعه اطلاعات عمل می کند. اطلاعات بسیاری هستند که در طول زمان باید مورد توجه قرار گیرند، مثل اعداد موجود در ترازنامه شرکت، جریان پول نقد، درآمدها، و نحوه همخوانی آن ها با یکدیگر. اما علاوه بر تجزیه اعداد و بسیاری از عوامل دیگری که بر قیمت تاثیر گذار هستند، این نوع از تحلیل به دقت بر دیگر جنبه ها نیز تمرکز دارد، مانند نحوه مدیریت یک شرکت و یا سهم بازار.

احتمالا می دانید که هرچه دید جامع ترین درباره مسیر حرکت بازار و تازه های صنعت داشته باشید، می توانید تصویر کامل تری از آینده و قیمت گذاری آن بازار به دست آورید. به همین دلیل است که مبانی شرکت به دو جنبه تقسیم می شوند: عوامل کیفی و عوامل کمی که هر دوی آن ها از اهمیت خاص خود برخوردارند و نیازمند مطالعه و تمرکز هستند.

هر دو این جنبه ها برای تحلیل گران در زمان تصمیم گیری بسیار مهم هستند. تحلیل گران بنیادی باید به دقت گرایشات، بازار و تغییر قیمت ها را همراه با وضعیت مالی شرکت، میزان علاقه مندی و دیگر شاخص ها بررسی کنند، و یک هدف را در ذهن داشته باشند، که آن هدف عبارت است از یافتن بهترین زمان برای خرید سکیوریتی و بهترین زمان برای فروش آن، برای کسب سود.

عوامل کیفی و کمی در تحلیل بنیادی

عوامل کیفی و کمی در تحلیل بنیادی

این تحلیل برای به دست آوردن دید جامعی از بازار، عوامل مختلفی را بررسی می کند، و این عوامل بنیادین مختلف را می توان در دو دسته با نام های عوامل کیفی (Quality) و عوامل کمی (Quantity) قرار داد. اما این عوامل چگونه تعریف می شوند؟

کمی به این معنی است که چیزی را بتوان اندازه گیری کرد و یا به صورت عددی بیان کرد. بنابراین بر اساس این تعریف، در تحلیل بنیادی، مبانی کمی نیز قابل اندازه گیری هستند. شاخص های عددی درباره شرایط و اجرای یک کسب و کار وجود دارند.

این عوامل عددی از شرایط مالی شرکت هدف به دست می آیند. این شرایط می تواند نشان دهنده سود، درآمد، پول نقد و غیره باشد. برای این که دید جامعی از این عوامل داشته باشید، باید ترازنامه، جریان پول نقد، و درآمد را مورد بررسی و مطالعه قرار دهید، تا بتوانید عوامل کمی را برای تحلیل خود به دست آورید.

از سوی دیگر، کیفی به معنای چیزی است که مربوط به یا بر اساس کیفیت یا شاخص مغایر با اندازه یا کمیت آن است. برای یک سرمایه گذار ضروری است که بداند دقیقا بر روی چه چیزی سرمایه گذاری می کند. جنبه مهم دیگر این است که برتری رقابتی را تحت نظر داشت، چرا که می تواند نقشی مهم در موفقیت طولانی مدت یک کسب و کار داشته باشد.

علاوه بر این هرگز نمی توان یکی از مهم ترین جنبه های کیفی، که کیفیت مدیریت است را نادیده گرفت. هر چند دست یابی به این عامل کیفی کار آسانی نیست، چرا که برای ملاقات با مدیران شرکت و آشنایی با فرآیند نحوه اداره کسب و کار، باید سرمایه گذار بسیار بزرگی باشید.

اما نگران نباشید، چرا که حتی سرمایه گذاران و تحلیل گران معمولی نیز می توانند اطلاعات پایه را از طریق وب سایت شرکت و انجام کمی تحقیق درباره شرکت در اینترنت به دست آورند، که معمولا به اطلاعاتی خوبی نیز می توان از این طریق دست پیدا کرد.

با در نظر گرفتن عوامل کیفی، بسیار مهم است که به عملیات های کلیدی و تصمیمات بزرگ و همچنین نحوه اثر گذاری آن ها بر کسب و کار توجه کرد. همراه با تمام این ها، همچنین باید در مورد رشد صنعت و سهم بازار در میان دیگر شرکت ها نیز مطالعه نمایید. دائما این سوال را بپرسید که آیا این صنعت در حال رشد است؟

همان طور که احتمالا می دانید، شرکت های بزرگ با سهم بازار بزرگ، انتخاب های بهتری برای سرمایه گذاری هستند، و احتمال شکست در آن ها کمتر است. تمامی این ها و بسیاری دیگر ازعوامل کیفی در سلامت اقتصادی یک شرکت هستند که برای انجام یک تحلیل بنیادی دقیق و جامع به آن ها نیاز دارید.

نمی توان گفت که کدام گروه مهم تر است و نقش اصلی را بر عهده دارد. هیچ کدام از عوامل کیفی و کمی از دیگری مهم تری نیستند. به عنوان یک تحلیل گر حرفه ای، برای بررسی کامل و جامع کسب و کار، باید عوامل کیفی را همراه با عوامل کمی در نظر بگیرید.

تحلیل بنیادی چه اهمیتی دارد؟

اهمیت آنالیز فاندامنتال

افرادی که این نوع تحلیل را انجام می دهند، اطلاعات زیادی را مطالعه کرده و با اعداد کار می کنند، تا دیدی نسبت به عملکرد آینده شرکت به دست آورند. اهمیت این تحلیل نیز دقیقا در همین جا است. این تحلیل شما را قادر می سازد تا دیدگاهی از آینده شرکت داشته باشید، دیدگاهی که به دلیل جامع بودن، معمولا دقیق نیز هست.

هدف اصلی اجرای این نوع تحلیل، این است که به سرمایه گذار ارزشی برای مقایسه با قیمت فعلی سکیوریتی داده شود. این ارزش می تواند به شما به عنوان یک سرمایه گذار کمک کند، تا تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهتر است، و به شما اجازه می دهد که موقعیت خود را با آن سکیوریتی خاص تنظیم نمایید. اگر قیمت آن پایین است می توانید تصمیم به خرید آن بگیرید، و اگر قیمت آن بالا است می توانید آن را بفروشید.

تحلیل بنیادی، همانند تحلیل تکنیکال، در راستای پیش بینی ارزشمند بودن یا بی ارزش بودن سهام های مختلف عمل می کنند. این نوع از تحلیل می تواند تصویری جامع از تغییرات قیمتی محتمل در بازار به شما ارائه دهد، و برای ارائه این تصویر از بیشتر عناصر ممکن بهره می گیرد.

نتیجه گیری

فاندامنتال

به صورت خلاصه، هدف اصلی تحلیل بنیادی، مطالعه هر چیزی است که ممکن است بر ارز سکیوریتی در بازار، در طول زمان تاثیر داشته باشد. از این نوع تحلیل با عنوان سنگ زیربنا یا اساس سرمایه گذاری در بازار یاد می شود.

هر تحلیلی برای دادن یک مقدار یا ارزش به سرمایه گذار، و توانمند سازی او در جهت پیش بینی آینده و گرفتن بهترین تصمیم انجام می شود. استراتژی های این تحلیل بر اساس اطلاعات مورد استفاده متفاوت هستند. نمی توان گفت که کدام روش یا عامل برتر است، اگر که تحلیل را با ترندهای فعلی و شرایط صنعتی و اقتصادی تکمیل کرده اید، می توانید به نتایجی که در مورد بازار به دست آورده اید اطمینان داشته باشید.

به یاد داشته باشید که این تحلیل برای سرمایه گذاری های بلند مدت و بر اساس ترندهای طولانی مدت خوب است. از این طریق می توان ترندهای مشتریان و اقتصاد را در بلند مدت پیش بینی و شناسایی کرد. این تحلیل مخصوصا برای سرمایه گذاران صبوری مناسب است که می خواهند در طولانی مدت به هدف خود برسند.