برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

اکسچنج 98

اکسچنج 98 سیستم تمام خودکار خرید و فروش پول های الکترونیک ازرهای دیجیتال با پشتیبانی 24 ساعته و خدمات رسالی سریع خرید و فروش کلیه پول های الکترونیک مختلف

  • پی پال
  • پرفکت مانی
  • وبمانی
  • اسکریل
  • و کلیه ارزهای دیجیتال
تاثیر بیت کوین بر بحران مالی

تاثیر بیت کوین بر بحران مالی چیست و آیا می تواند کشتی نجات باشد؟

بیت کوین ممکن است برای بسیاری از افراد تنها وسیله ای برای سرگرمی و یا یک روش جالب برای آزمایش پول دیجیتالی باشد، حتی ممکن است برخی از بیت کوین برای انجام خریدهای آنلاینی استفاده کنند که ترجیح می دهند هیچ کس در مورد خرید آن ها با خبر نشود. اما برخی دیگر از افراد، بیت کوین را به عنوان یک پناهگاه امن در بحران و طوفان مالی می دانند و بر تاثیر داشتن بیت کوین در این مورد اطمینان دارند.

کشورهایی که در میانه یک بحران مالی هستند، معمولا خود را برای شرایط سخت اقتصادی آماده می کنند. در این شرایط این کشورها کنترل سرمایه جمعیت کشور را به دست می گیرند، که این کار آن ها را حتی از انجام ابتدایی ترین کارها، مثل برداشت پول نقد از حساب بانکی نیز منع می کند. اما سوال این جا است که آیا بیت کوین می تواند در این شرایط مالی برای مردم یک جایگزین مناسب و پناهگاهی امن باشد؟

مثالی تاریخی از تاثیر بیت کوین بر بحران مالی

تاثیر بیت کوین بر بحران مالی

یونان در سال 1981 به اتحادیه اروپا پیوست و در سال 2001 ارز یورو را در کشور به رسمیت شناخت، اما همچنان یکی از فقیر ترین نواحی در اروپا باقی ماند. در سال 2008 که بحران مالی جهانی، تمامی کشورها را دچار رکود اقتصادی ساخت، شرایط برای یونان بسیار سخت و زجر آور بود. این کشور در این مدت قرض های زیادی بالا آورد، و برای چندین سال، از بانک مرکزی اروپا و دیگر کشورها کمک گرفت.

همچنین بخوانید |  بانک مرکزی اروپا بیت کوین را به عنوان یک ارز قبول ندارد!

دولت یونان در مورد شرایط طوفانی که توسط طلبکاران و دور آخر مذاکرات کمک های مالی بر آن ها تحمیل شده بود، بسیار حساس و تحریک پذیر گشته بود و در نهایت در ماه ژوئن سال 2015 سقوط کرد.

کشور وارد یک رفراندوم یا همه پرسی شد تا مشخص شود که اتحادیه اروپا باقی می ماند یا بعد از این همه به سادگی از آن خارج می شود. در این حین، دولت برای جلوگیری از ورشکسته شدن بانک ها، آن ها را به مدت یک هفته تعطیل کرد. در این صورت، مشتریان وحشت زده نمی توانستد پول خود را از بانک برداشته و موجب ورشکستگی بانک ها شوند.

ترک کشتی در حال غرق شدن

بحران مالی

هنگامی که مردم ایمان خود را نسبت به یک ارز از دست بدهند، عکس العمل معمول آن ها این است که از یک ارز دیگر استفاده نمایند. به صورت سنتی، پول به پایدارترین ارز متصل است، که معمولا این پایدارترین ارز دلار آمریکا است. اما بیت کوین در برابر پول نقد سنتی، چندین مزیت دارد که در ادامه بیان می کنیم.

اول این که این ارز توسط هیچ قدرت مرکزی کنترل نمی شود. در کشورهایی که مردم نسبت به نحوه مدیریت اقتصاد توسط بانک مرکزی و دولت ها بی اعتماد هستند، بیت کوین می تواند یک جایگزین منطقی و خوب باشد.

دومین مزیت آن نسبت به پول سنتی، این است که به دست آوردن آن نسبت به ارزهای فیات بسیار راحت تر است. خرید و فروش بیت کوین از طریق اکسچنج های آنلاین به راحتی انجام می شود. حتی از طریق تراکنش های غیر مستقیم از طریق برخی از سایت ها نیز به دست آوردن بیت کوین ممکن است.

همچنین بخوانید |  بهترین کیف پول بیت کوین کدام است؟

شواهد بیان می کنند که مردم در زمان های بحران مالی، بیشتر و بیشتر بیت کوین را به عنوان یک جایگزین مطمئن برای ارز محاصره شده خود می بینند. در زمانی که بحران یونان آشکار شد، حجم معاملات بیت کوین افزایش خوبی را تجربه کردند، چرا که مردم در سر تا سر جهان به معامله و تجارت با این ارز رمز پایه پرداخته بودند. مشتریان یونانی، بیشترین سهم را در این افزایش داشته اند.

هم زمان با عمیق تر شدن بحران یونان، قیمت بیت کوین نیز به میزان زیادی افزایش یافت، و به ایده بیت کوین با عنوان ارز وحشت، اعتبار بیشتری بخشید.

تاریخچه بیشتری از خرید به خاطر وحشت

خرید به خاطر وحشت

در سر تا سر جهان، جهش قیمت بیت کوین همواره با بحران مالی در ارتباط بوده و تاثیر متقابل بر یکدیگر داشته اند. هنگامی که قبرس در بحران بانکداری آوریل 2013 قرار داشت، قیمت ارزهای رمز پایه رکورد زد. حتی قیمت بیت کوین در سال 2017 به میزان بسیار زیادی افزایش یافت.

دیگر مکان هایی که شیوه کنترل سرمایه را در پیش گرفته اند نیز شاهد روی آوردن مردم به بیت کوین بوده اند. آرژانتین نیز یکی از همین کشورها است. دولت آرژانتین پس از بحران مالی کشور، مردم را از خرید دلار آمریکا منع کرد. گزارش ها بیان می کنند که آرژانتین تبدیل به یک نقطه کانونی برای فعالیت های بیت کوین شده و بانک های این کشور دچار رکود هستند. قیمت ها در این کشور از دیگر کشورها بالاتر است.

آرژانتین حتی تبدیل به یک پیشرو در شاخص پتانسیل بازار بیت کوین (BMPI) نیز گشته است. BMPI یک گزارش است که توسط متخصصان در مدرسه اقتصاد لندن منتشر شده و نشانگر اقتصادهایی است که بیت کوین در آن ها می تواند بیشترین جذابیت را داشته باشد.

همچنین بخوانید |  وایت پیپر

ناکامی های تاثیر بیت کوین بر بحران مالی

ناکامی های تاثیر بیت کوین بر بحران مالی

ممکن است مردم این ایده را بپسندند که یک ارز در حال غرق شدن را رها کرده و به سمت یک ارز دیجیتال با هیچ پشتوانه مرکزی روی بیاورند، اما ناکامی های احتمالی نیز در این صورت وجود دارد. قیمت بیت کوین در طول تاریخ بسیار نوسان داشته است، گر چه مسائل قانونی در سال 2018 تا حدودی نوسان آن را کاهش داده است.

افرادی که مقادیر زیادی پول را در بیت کوین یا هر ارز رمز پایه دیگری سرمایه گذاری می کنند، شاهد این خواهند بود که ارزش دارایی شان همانند یک کشتی بر روی موج های طوفانی دریا، بالا و پایین می رود. مردمی که در یک اقتصاد مشکل دار هستند، ممکن است در صورت استفاده از بیت کوین به عنوان یک پناهگاه امن، خود غرق در مشکلات بیشتری ببینند.

همچون هر نوع دیگری از ابزار مالی بسیار محتاطانه، مردم نباید به میزانی در بیت کوین سرمایه گذاری کنند، که نتوانند از پس باخت آن برآیند. مشکل این است که اگر مردم در هر صورت ترس از دست دادن تمام دارایی خود را داشتنه باشند، ممکن است فکر کنند که در یک طوفان اقتصادی، هر درگاه جایگزینی می تواند بهتر باشد.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟