اکسچنج 98
برای ورود به پرتال خدمات مشتریان اکسچنج 98 اینجا کلیک کنید.
بلاک چین چیست و نحوه عملکرد آن به چه صورت است؟
4.7 (93.33%) 3 vote[s]

این روز ها بلاک چین ها بسیار مشهور هستند و روند رشد و توسعه آن ها ادامه دارد. افراد زیادی در این سیستم و تکنولوژی مشغول هستند و به همین خاطر بسیار مهم است که اطلاعات خود را راجع به آن افزایش دهیم. باید دقیقا بدانیم که بلاک چین چیست و عملکرد آن چگونه است و چه مشکلاتی را رفع می کند؟

بلاک چین چیست؟

بلاکچین

همان طور که از نام بلاک چین یا زنجیره بلاک ها پیدا است، زنجیره ای از بلاک ها است که شامل داده ها و اطلاعات هستند. این تکنولوژی برای اولین بار توسط ساتوشی ناکاموتو درست شد و خود نیز برای اولین بار از آن استفاده کرد.

به وسیله این تکنولوژی می توان عملیات انتقال ارزهای رمز پایه یا دارایی های دیجیتال مثل بیت کوین را از یک فرد به فرد دیگر انجام داد. بنابراین اگر فردی بخواهد عملیات انتقال پول به فردی دیگر را انجام دهد، باید این کار را از طریق شخص ثالث به انجام برساند.

اکنون این تکنولوژی مستقل از شخص ثالث مورد اعتماد شده و از اهمیت آن کاسته است. بلاک چین، یک دفتر حسابرسی باز و گسترده است، به این معنی که تمامی تراکنش ها بر روی بلاک ها ذخیره می شوند، و هر کسی که در بلاک چین فعال باشد، می تواند آن تراکنش ها را مشاهده کند. هر کسی می تواند یک کپی از دفتر حسابرسی ذخیره شده را برای خود نگه دارد.

عملکرد بلاکچین چگونه است؟

عملکرد بلاکچین

همان طور که پیشتر اشاره شد، بلاک چین یک دفتر حسابرسی گسترده است که به روی هر کسی گشوده می باشد. چیزی که باید از آن مطمئن شویم، این است که تمامی افراد یک کپی یکسان دارند و همگام سازی شده اند. هنگامی که اطلاعاتی در بلاکچین ذخیره شود، تغییر دادن آن بسیار مشکل خواهد شد.

اطلاعاتی که در یک بلاکچین نگه داری می شوند، به عنوان یک پایگاه داده مشترک (که همواره مطابقت داده می شود) وجود دارد. این روشی برای استفاده از شبکه ای است که مزایای قابل توجهی دارد. پایگاه داده بلاک چین، در یک مکان خاص ذخیره نمی شود، به این معنی که اسنادی که نگه داری می کند، به معنای واقعی عمومی هستند و به سادگی بازبینی می شوند.

هیچ نسخه متمرکزی از این اطلاعات وجود ندارد تا یک هکر بتواند آن را دچار مشکل سازد. به این دلیل که میلیون ها کامپیوتر به صورت همزمان میزبان آن هستند، اطلاعات آن برای هر کسی در اینترنت قابل مشاهده و دسترسی است.

یک بلاک شامل برخی اطلاعات، هش بلاک، و همچنین هش بلاک قبلی است. اطلاعات ذخیره شده به نوع بلاکچین بستگی دارد. بلاکچین های کوین، جزئیاتی در مورد تراکنش ها را در خود ذخیره دارند، که نشان گر مقدار پول، فرستنده و گیرنده است.

یک هش برای بلاک، مثل اثر انگشت برای انسان است. در واقع هش همان هویت و ماهیت یک بلاک خاص است که آن را از بقیه متمایز می سازد. اگر هر چیزی در بلاک تغییر کند، آن بلاک دیگر بلاک سابق نخواهد بود و منجر به تغییر هش بلاک خواهد شد.

هر بلاک همچنین دارای هش بلاک قبل از آن نیز هست، و همین موضوع تغییر ایجاد می کند، و این تکنیک که در کل سیستم اجرا می شود، فرآیند را امن می سازد. اولین بلاک، جنسیس بلاک یا بلاک پیدایش نام دارد. اگر بلاک دوم را تغییر دهید، بلاک قبلی و بلاک بعدی بی اعتبار خواهند شد، چرا که دیگر هش صحیح بلاک دوم را در اختیار ندارند. این روزها کامپیوتر ها بسیار سریع هستند، و می توانند صدها و هزاران هش را به سرعت محاسبه نمایند.

هش ریت!

اگر عبارت هش ریت به گوش شما خورده است، می توانید مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید تا بفهمید هش ریت یا نرخ هش چیست.